2020 წლიდან GAU-ს ბიზნესის ადმინისტრირების პროგრამაში სიახლეა!GAU-ს ბიზნესის ადმინისტრირების პროგრამა შინაარსობრივად რადიკალურად შეიცვალა.
შედეგად სტუდენტი იღებს ორ სპეციალობას:
I სპეციალობა: ბიზნესის ადმინისტრირების სტანდარტული მიმართულებები: ფინანსები
მენეჯმენტი
მარკეტინგი
+
II სპეციალობა:
მონაცემთა მეცნიერება (Data Science) კომპიუტერული მოდელირება ბონუსად მიიღებთ - მონაცემთა მეცნიერების მეთოდების გამოყენების შესაძლებლობას ბიზნესის ადმინისტრირების პრობლემების გადასაჭრელად: II სპეციალობის გამოყენება I სპეციალობაში მიღებული შედეგები ბრწყინვალეა ! |
GAU-ს ბიზნესის ადმინისტრირების საბაკალავრო პროგრამა შექმნილია საუკეთესო პრაქტიკის და ბიზნეს გარემოს რეალიების გათვალისწინებით. პროგრამა და სწავლების მეთოდიკა არის დინამიური და სრულად პასუხობს ზოგად განვითარების ტენდენციებსა და ტექნოლოგიურ პროგრესს. GAU-ს ბიზნესის სკოლასა და აშშ-ს წამყვან უნიერსიტეტებთან მჭიდრო კავშირმა ცხადყო, რომ პროგრამა სრულ შესაბამისობაშია ამერიკის უნივერსიტეტების სათანადო პროგრამებთან.
პროგრამა საშუალებას მისცემს კურსდამთავრებულს იყოს კონკურენტუნარიანი და განვითარებაზე ორიენტირებული.
ბიზნესის ადმინისტრირების საბაკალავრო პროგრამის მიზანი შეესაბამება ქართულ-ამერიკული უნივერსიტეტის მისიას და გულისხმობს:
ბიზნესის სკოლის უმთავრესი ამოცანაა იზრუნოს სტუდენტების დასაქმებაზე. ამასთან, უზრუნველყოს დამამთავრებელი კურსის სტუდენტებისთვის მოქნილი აკადემიური კალენდარი, რაც მისცემს მათ შესაძლებლობას ერთმანეთთან შეათავსონ სწავლა და მუშაობა.
სკოლაში შესაძლებელია ქვემოთ ჩამოთვლილი ოთხი სპეციალიზაციიდან სტუდენტმა აირჩიოს ერთ-ერთი:
| * კვონტი აბრევიატურაა ფრაზიდან - Quantitative Analyst - და ნიშნავს რაოდენობრივი ანალიზის სპეციალისტს.
კვონტების პროგრამა მოიცავს სამ კომპონენტს: მათემატიკა, პროგრამირება და ფინანსები. Quant - კვონტი - არის სპეციალისტი, რომელიც მუშაობს ფინანსურ ბაზრებზე და ქმნის მათემატიკურ მოდელებს, რათა დაეხმაროს: 1. ფინანსურ ბაზრებზე მოვაჭრეებს; 2. რისკის მენეჯერებს ბანკებში და სხვა საშუალო და მსხვილ კორპორაციულ ინსტიტუტებში.* |
GAU-ს ბიზნესის სკოლა ერთადერთია საქართველოში, რომელსაც მსოფლიოში ყველაზე გავლენიანი ბუღალტერთა პროფესიული ასოციაციის ACCA -ს (Association of Chartered Certified Accountants) აკრედიტაცია ჩამოთვლილ 6 საგანში მიენიჭა:
BT – Business and Technology
FA – Financial Accounting
MA – Management Accounting
LW – Corporate and Business Law
FR – Financial Reporting
AA – Audit and Assurance
პროგრამის დეტალური აღწერილობა იხილეთ მიბმულ ფაილში - ბიზნესის ადმინისტრირების ინგლისურენოვანი საბაკალავრო პროგრამა.
ბიზნესის ადმინისტრირების ინგლისურენოვანი საბაკალავრო პროგრამის ფარგლებში სტუდენტმა უნდა დააგროვოს 240 კრედიტი კვალიფიკაციის მისაღებად.
ბიზნესის ადმინისტრირების ინგლისურენოვან საბაკალავრო პროგრამაზე სწავლების სტანდარტული ხანგრძლივობა არის 4 წელი, 8 სემესტრი. ერთი სასწავლო წლის განმავლობაში სტუდენტი აგროვებს 60 კრედიტს, ე.ი სემესტრში 30 კრედიტს, თუმცა, სტუდენტის ინდივიდუალური დატვირთვიდან გამომდინარე წელიწადში კრედიტების რაოდენობა შეიძლება იყოს 60 კრედიტზე მეტი ან ნაკლები, მაგრამ არაუმეტეს 75 კრედიტისა.
ბიზნესის ადმინისტრირების ინგლისურენოვანი საბაკალავრო პროგრამა იყოფა შემდეგ კომპონენტებად:
III, IV და V სემესტრებში სტუდენტს ეძლევა საშუალება აირჩიოს არჩევითი კურსები ზოგადი უნარების განსავითარებლად. ხოლო შეთავაზებული სპეციალობის არჩევითი სასწავლო კონცენტრაციებიდან ბაკალავრმა VII / VIII სემესტრში უნდა აირჩიოს ერთ-ერთი კონცენტრაცია.
პროგრამა, მობილობის და გაცვლითი პროგრამების ხელშეწყობის მიზნით, ითვალისწინებს თავისუფალ კომპონენტს - 18 კრედიტის მოცულობით, რომლის დაგროვებაც სტუდენტს შეუძლია:
პრაქტიკულ კომპონენტში (არჩევითი) ბაკალავრს შეუძლია დააგროვოს 12 კრედიტი. სასწავლო პროგრამით გათვალისწინებულ პრაქტიკას სტუდენტი გაივლის იმ დაწესებულებებში, რომლებთანაც ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი აქვს გაფორმებული უნივერსიტეტსა და ბიზნესის სკოლას.
ბიზნესის ადმინისტრირების ინგლისურენოვანი საბაკალავრო პროგრამის სასწავლო გეგმა იხილეთ მიმაგრებული ფაილის სახით.
სტუდენტის მიერ შესაბამის სასწავლო კურსში კრედიტების მიღება/დაგროვება შესაძლებელია მხოლოდ სასწავლო კურსის სილაბუსით გათვალისწინებული სამუშაოს წარმატებით დასრულებისა და კანონმდებლობით გათვალისწინებული ერთ-ერთი დადებითი შეფასების მიღების შემთხვევაში.
სასწავლო კურსის მაქსიმალური შეფასებაა 100 ქულა.
სტუდენტთა შეფასება განისაზღვრება შემდეგი შეფასების სისტემისა და რაოდენობრივი მაჩვენებლის მიხედვით:
დადებითი შეფასებები:
(A) ფრიადი – მაქსიმალური შეფასების 91 ქულა და მეტი;
(B) ძალიან კარგი – მაქსიმალური შეფასების 81-90 ქულა;
(C) კარგი – მაქსიმალური შეფასების 71-80 ქულა;
(D) დამაკმაყოფილებელი – მაქსიმალური შეფასების 61-70 ქულა;
(E) საკმარისი – მაქსიმალური შეფასების 51-60 ქულა.
უარყოფითი შეფასებები:
(FX) ვერ ჩააბარა – მაქსიმალური შეფასების 41-50 ქულა;
(F) ჩაიჭრა – მაქსიმალური შეფასების 40 ქულა და ნაკლები.
(FX) ვერ ჩააბარა – უარყოფითი შეფასების მქონე სტუდენტს უფლება აქვს დამოუკიდებელი მუშაობის შემდეგ კიდევ ერთხელ გავიდეს დამატებით დასკვნით გამოცდაზე;
(F) ჩაიჭრა – უარყოფითი შეფასების მქონე სტუდენტი ვალდებულია ახლიდან გაიაროს სასწავლო კურსი.
სასწავლო კურსში სტუდენტის შეფასება წარმოებს მთელი სასწავლო სემესტრის განმავლობაში. შესაბამისად, სტუდენტის საბოლოო შეფასება წარმოადგენს შუალედური შეფასებებისა და დასკვნითი გამოცდის შეფასების ჯამს.
დასკვნითი გამოცდის შეფასების ქულაა 40, დანარჩენი 60 ქულა ნაწილდება შუალედური შეფასებების მიხედვით.
დასკვნით გამოცდაზე გასვლის უფლება ეძლევა სტუდენტს, რომელიც სემესტრის განმავლობაში შუალედური შეფასებებით დააგროვებს მინიმუმ 25 ქულას.
სტუდენტი, რომელსაც დაგროვილი არ ექნება სავალდებულო მინიმალური ქულა (25), დასკვნით გამოცდაზე არ დაიშვება. დასკვნითი გამოცდის მინიმალური სავალდებულო ქულაა 16.
სტუდენტის საბოლოო რეიტინგის დასადგენად და მათ წასახალისებლად სასწავლო პროცესის დასრულებისას გამოითვლება კუმულატიური ქულა – GPA* (კუმულატიური ქულის გამოთვლა ხორციელდება ყოველი სემესტრის ბოლოსაც).
| * კუმულატიური ქულის გამოთვლა შემდეგნაირად ხორციელდება: ყოველ სასწავლო კურსში სტუდენტის მიერ მიღებული ქულის რაოდენობრივი მაჩვენებელი მრავლდება ამ სასწავლო კურსისათვის განკუთვნილი კრედიტის რაოდენობაზე და შემდეგ ამ რიცხვების საერთო ჯამი იყოფა სტუდენტის მიერ დაგროვილი კრედიტების რაოდენობაზე.* |
GAU-ში ბიზნესის ადმინისტრირების ინგლისურენოვან 180 კრედიტიან საბაკალავრო პროგრამაზე სწავლის წლიური გადასახადი შეადგენს 4,200* ლარს.
ბიზნესის ადმინისტრირების ინგლისურენოვან 240 კრედიტიან საბაკალავრო პროგრამაზე სწავლის წლიური გადასახადი შეადგენს 3,600* ლარს.
გადახდა ხდება წელიწადში ორჯერ, თანაბარი გადახდებით, თითოეული სემესტრის დაწყებამდე.
| *სახელმწიფო გრანტის მქონე სტუდენტებისთვის ყოველწლიური გადასახადი შეადგენს 3,600 ლარს გამოკლებული მოპოვებული სახელმწიფო გრანტი*
1. TOP GRANT - სწავლის სრულად დაფინანსება
TOPგრანტის მისაღებად საჭიროა:
GAU-ს სტუდენტები ყოველი სემესტრის ბოლოს დაანგარიშებული კუმულაციური ქულების საფუძველზე (GPA) იღებენ ფასდაკლებას ქვემოთ მოყვანილი ცხრილის მიხედვით, რომელიც ვრცელდება მომდევნო ერთი სემესტრის სწავლის გადასახადზე.
3. სპეციალური დაფინანსება:
* გარკვეული გადაფარვების თუ არასტანდარტული ვითარების შემთხვევებში გაითვალისწინეთ:
ბიზნესის ადმინისტრირების ინგლისურენოვან საბაკალავრო პროგრამაზე ჩარიცხვის უფლება აქვს სრული ზოგადი განათლების დამადასტურებელი სახელმწიფო სერტიფიკატის / ატესტატის ან მასთან გათანაბრებული დოკუმენტის მქონე საქართველოს მოქალაქეს, ერთიანი ეროვნული გამოცდების შედეგების საფუძველზე. იხ. ერთიანი ეროვნული გამოცდების ანკეტა/კითხვარი.
GAU-ში ჩაბარების მსურველმა აბიტურიენტებმა საჭიროა ერთიანი ეროვნული გამოცდებისათვის რეგისტრაციისას, საგანმანათლებლო პროგრამების / უნივერსიტეტების პრიორიტეტულ ჩამონათვალში მიუთითონ ქართულ-ამერიკული უნივერსიტეტის ბიზნესის ადმინისტრირების საბაკალავრო პროგრამის შესაბამისი კოდი.
ბიზნესის ადმინისტრირების ინგლისურენოვან საბაკალავრო პროგრამაზე მობილობის წესით ჩარიცხვა შესაძლებელია წელიწადში ორჯერ, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ დადგენილ ვადებში, სავალდებულო პროცედურებისა და უნივერსიტეტის მიერ დადგენილი წესების დაცვით. იხ. მობილობის ვადები და წესი/პროცედურა.
ბიზნესის ადმინისტრირების ინგლისურენოვან საბაკალავრო პროგრამაზე ჩარიცხვა, ან გადმოყვანის წესით ჩარიცხვა უცხო ქვეყნის აღიარებული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებიდან ხორციელდება საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის ბრძანების საფუძველზე.

News in the GAU Business Administration Program Starting 2020!
Data Science Computer Modeling As a bonus, you will receive the opportunity to employ data science methods to solve business administration problems:
The results are brilliant! |
GAU Business Administration Program is created based on the best practice and business environment. The program and teaching methods are dynamic and fully meet general development trends and technological progress. The close link between GAU Business School and USA leading universities shows that the GAU BBA program is in full compliance with the appropriate programs in American universities.
The program will help the graduates to become competitive and development-oriented.
The objectives of the Business Administration Bachelor Program correspond with GAU's mission. The BBA program aims to:
The main task of the Business School is to regularly work towards students' employment, as well as providing undergraduates with a flexible academic calendar, which will give them an opportunity to combine work and studies.
Students can choose from the four specialties listed below:
| * Quant is an abbreviation of the phrase - Quantitative Analyst.
Quants Program includes three components: Mathematics, Programming and Finance. Quant - is a specialist, who works in financial markets and creates mathematical models in order to help: 1. Financial market traders; 2. Risk managers at banks and other medium and large corporate institutions.* |
It is the first time in Georgia that the Business School has been granted accreditation in the following 6 subjects by ACCA (Association of Chartered Certified Accountants), the most influential professional association of accountants in the world.
BT – Business and Technology
FA – Financial Accounting
MA – Management Accounting
LW – Corporate and Business Law
FR – Financial Reporting
AA – Audit and Assurance
For more details see an attached Undergraduate English Program in Business Administration.
To complete the GAU BBA English Program, students must earn 240 credits averaging 60 credits/year.
The standard duration of tuition for the bachelor's degree program is 4 years (2 semesters/year). During one academic year students accumulate 60 credits, i.e. 30 credits per semester, however, depending on student's individual schedule, the number of credits per year can be more or less than 60, but not more than 75 and the program must be completed in a maximum of 6 years.
Bachelor of Business Administration English Program is divided into the following components:
In the third, fourth and fifth semesters, students will be able to choose optional (elective) courses for general skill development. Students have to choose one optional business concentration in their seventh/eighth semester.
To facilitate mobility and exchange programs, GAU BBA English Program includes free components with 25 credits, which can be earned through:
In the practical component, the Bachelor should earn 12 credits. Students will undergo training at the organization, with which the University and Business School have signed a memorandum of cooperation.
See the study plan for the Undergraduate English Program in Business Administration as an attached file.
The students can earn/accumulate credits only in case of successful completion of the work described in the course syllabuses, after receiving a positive assessment.
The maximum grade per academic course is 100 points.
Positive assessments:
(A) Excellent – 91 points and up;
(B) Very good – 81-90 points of the maximum assessment;
(C) Good – 71-80 points of the maximum assessment;
(D) Satisfactory – 61-70 points of the maximum assessment;
(E) Enough – 51-60 points of the maximum.
Negative assessments:
(FX) Didn’t pass – 41-50 points of the maximum assessments;
(F) Fail – 40 points or less of the maximum assessment.
Students with grade FX have the right to retake the final exam;
Students with grade F must retake the course.
The student’s assessment takes place during the entire academic semester. Consequently, the student’s final assessment is the sum of interim assessments and final exam results.
Final examination maximum score is 40 of the total 100 points; the remaining 60 points are distributed according to interim assessments.
Only the students who have earned the minimal number of 25 points during the semester through interim assessments are allowed to take the final exam.
Students who do not have a compulsory minimum score (25) will not be admitted to the final examination. The minimum mandatory score for the final exam is 16.
In order to determine the student's final rating and to encourage them to study well, the cumulative score, Grade Point Average* (GPA) is calculated at the end of the academic process (grade point average is also calculated at the end of each semester).
| * Grade point average (GPA) is calculated as follows: The points accumulated by the student in each course are multiplied by the number of credits for the specific course and then the total sum of these numbers is divided by the number of credits earned by the student.* |
An annual tuition fee of the GAU Business Administration Bachelor's Degree English Program is 3.600* GEL (For Citizens of Georgia). Payments are made twice a year, with equal parts, before the beginning of each semester.
| *The annual tuition fee for the students with state grants is the amount left after state grant is subtracted from 3.600 GEL*
Applicants who make it to the Top 1000 in the overall Bachelor's Exam Scores and choose Georgian American University will have their bachelor's studies fully funded at GAU - 240 credits (in case of re-election and /or additional selection of any subject, the student will have to pay the respective credits Cost).
2. Financial support based on Grade Point Average (GPA):
GAU students once they have completed their first semester are eligible to receive a discount based on GPA calculated at the end of each semester. The discount applies to their next semester tuition fee.
3. Special financial support:
* In case of certain overlaps or nonstandard situations, consider the following guidelines:
Only Georgian citizens who have the state high school diploma certifying full general education (or a document equal to it), can be enrolled in the GAU Business Administration Bachelor's Degree English Program, based on the Unified National Examinations (UNE) results. See Unified National Examination form/questionnaire.
Applicants must indicate the relevant code for the GAU BBA Program when registering for the UNE.
Students can be enrolled in the GAU BBA Program through the mobility program twice a year, within the timeframe established by the Ministry of Education and Science of Georgia, in compliance with mandatory procedures and fixed rules established by the University. See mobility terms and procedure.
Accredited foreign higher educational institution students can be enrolled in the GAU BBA Program on the basis of the order issued by the Minister of Education and Science of Georgia.